Vyhľadávanie nehnuteľností
Your search results

Novostavba verzus starý byt – prečo sa novostavby oplatia viac?

Autor autor_dp on 12. septembra 2018
0

Plánujete kúpu nového bytu a rozhodujete sa medzi novostavbou a starším bytom? Novostavby majú voči starším bytom nesporné výhody. Pýtate sa, aké?

Kúpa bytu je veľkou udalosťou, ktorá vás poznačí na veľmi dlhý čas. Treba si ju teda celú vopred veľmi starostlivo premyslieť, aby ste ju časom neľutovali. Jednou z najväčších dilem pri kúpe bytu je rozhodovanie sa medzi novostavbou a starším bytom. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Starší byt 

Kupovať starší byt je niečo ako kupovať jazdené auto. Kupujete niečo, čo už bolo používané a má nejaký ten vek. To nemusí byť vždy na škodu. Staršie bytovky sú väčšinou umiestnené na lukratívnych miestach a majú okolo seba vybudovanú celú infraštruktúru. Keďže staršie byty už boli používané, často sa predávajú ako plne zariadené a pokiaľ ich nechcete rekonštruovať, môžete v nich ihneď po nasťahovaní plnohodnotne bývať. Aké sú potom nevýhody? Azda najväčšou sú riziká spojené s vekom bytovky. To platí najmä v prípade veľmi starých bytoviek. Do tých často zateká, majú slabú izoláciu, život v nich je tak nákladnejší na energie a rôzne opravy. Navyše, byt samotný môže mať nejaké skryté vady, ktoré môžu byť nákladné na opravu. Pri kúpe staršieho bytu si treba často k cene samotného bytu pripočítať aj ceny za rekonštrukcie, celková cena tak koniec-koncov môže byť oveľa vyššia ako cena novostavby.
Novostavba 

Nevýhod, ktoré sa viažu na novostavby, je minimum. Pri úplne nových novostavbách môže byť problémom len slabá alebo ešte nevybudovaná infraštruktúra. Pri novostavbe treba počítať s tým, že nebude zariadená, celé zariadenie bytu je tak na vás. Okrem toho však poskytujú sériu rôznych výhod. V prvom rade je to novota, získavate byt, v ktorom nikto pred vami nebýval, nehrozia tak žiadne skryté vady a problémy vyplývajúce z veku bytovky. A ak sa náhodou aj nejaký problém objaví, môžete ho jednoducho reklamovať. Novostavby majú modernú konštrukciu a pri ich výstavbe boli používané novodobé technológie, byty v novostavbách tak majú veľmi nízke prevádzkové náklady. Aj samotné byty sú konštruované s ohľadom na moderný spôsob života, k bytu si môžete zakúpiť parkovacie miesto a podobne.

Čo teda z toho vyplýva? Pokiaľ uvažujete nad kúpou bytu a máte na výber medzi starším bytom a novostavbou, rozhodne odporúčame novostavbu. Nebudete to ľutovať!

Pridať komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Porovnanie nehnuteľností